Jak wybrać firmę i plan wynagrodzeń?

Dariusz Młynarski

20 stycznia 2010

Istnieje pogląd, że BRAK SUKCESU w branży Network Marketingu ma generalnie DWIE przyczyny. Pierwsza, to w ogóle nie rozpocząć. Druga, to za szybko skończyć. Zgadzam się, pod jednym warunkiem – że firma / okazja, z którą podejmujemy współpracę jest TĄ WŁAŚCIWĄ dla danej osoby. Na tym rynku, tak jak na każdym innym istnieją różne firmy i różne okazje.

 • są biznesy „łatwiejsze” i „trudniejsze”.
 • są firmy rzetelne, bezpiecznee, sprawdzone etc i są takie, o których nie można tego powiedzieć.
 • są bardziej i mniej przyjazne plany wynagrodzeń.
 • są produkty / usługi, z którymi danej osobie łatwo się zidentyfikować, lub wręcz przeciwnie.
 • i jest jeszcze wiele innych ZA i PRZECIW konkretnej ofercie współpracy.

Osoba startująca w tym biznesie stoi zatem przed dylematem: JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWĄ DLA SIEBIE OFERTĘ? To pytanie ma ogromne znaczenie, tym bardziej, że ofert na rynku jest jakby więcej: od papieru toaletowego (!!!) po skomplikowane usługi finansowe.
Ten wybór ma dwa poziomy. Jeden, to obiektywna wartość danej firmy i okazji (bezpieczeństwo, ogólna szansa na przetrwanie, jakość, profesjonalizm etc.). Drugi, to ocena na ile dana (nawet świetna i dobrze przygotowana) firma i oferta pasuje do mojej osoby. Czyli to, czy „pasuje mi produkt”, czy mi się to „podoba”, czy „jestem się w stanie zidentyfikować z tą firmą”.
W niniejszym artykule próbuję pomóc osobom przystępującym do współpracy w marketingu sieciowym wybrać raz, a dobrze. Kierując sie podanymi regułami ustrzeżesz się przed ryzykiem wyboru niewłaściwej firmy i oferty (niewłaściwej obiektywnie lub niewłaściwej dla Ciebie).
Analiza oferty jednak powinna obejmować więcej niż tylko plan. Przy ocenie warto wyłączyć emocje i zająć sie tym na chłodno. Proces składa się z 4 punktów, warto je przerobić po kolei.

Plan

Zestaw reguł, według których firma działająca w branży Network Marketing nalicza i wypłaca wynagrodzenia potocznie nazywany jest „planem marketingu”. Jestem ekonomistą, który wie, co to jest marketing – dlatego nie lubię tego określenia i uważam je za nieprofesjonalne. Słuszniejsze jest określenie „plan wynagrodzeń” (ang. „compensation plan”). Dobry (dobry obiektywnie i dobry dla Ciebie) musi spełniać 2 kryteria.

 1. Jest w zgodzie z LICZBAMI (za chwilę więcej o tym).
 2. Jest wykonalny dla „przeciętnego” człowieka zajmującego się tym „dodatkowo” (większość osób w Twoim zespole to będą „przeciętni ludzie zajmujący się tym dodatkowo”).

W kwestii zgody z liczbami. Liczby są jak grawitacja. Nieważne czy ją rozumiesz, czy ją lubisz, czy się z nią zgadzasz. Działa i koniec. Jeśli puścisz 100 szklanek trzymając je 1 metr nad podłogą, 100 szklanek upadnie na podłogę.
Nie dyskutuj z liczbami. Nieważne jaki masz do nich stosunek. Czy w nie wierzysz, czy nie. One działają niezależnie od tego. Jakie są zatem kluczowe liczby w Network Marketingu?
Po pierwsze. Jeśli zapytasz człowieka sukcesu w NM, opowie Ci, że większa część obrotów (i dochodów) pochodzi z zespołów zapoczątkowanych przez około 3 kluczowych liderów. Fakt. Nie dyskutuj z nim, naucz się z nim pracować.
Po drugie. Statystyki branżowe mówią, że przeciętny dystrybutor sponsoruje około 3 osób (wszystkie branże, wszyscy dystrybutorzy, średnia statystyczna).
Po trzecie. 90% ludzi, 9 na 10, 90 na 100 i 900 na 1000 NIE LUBI, kiedy się ich naciska, kiedy się im coś sprzedaje i kiedy się ich do czegoś przekonuje.
Czy widzisz związek pomiędzy tymi liczbami?

 • Jeśli magiczna liczba to 3, żaden plan wynagrodzeń oparty na „więcej niż 3 nogach” (więcej niż 3 osobiście sponsorowanych osobach) nie zadziała dla tzw. mas.
 • Chcesz pracować z planem wykonalnym dla 3% ludzi, czy dla 97% ludzi?

Unikaj zatem planów, które:

 • NIE pozwalają Ci umieszczać nowych osób w dowolne miejsce struktury
 • ZMUSZAJĄ CIĘ do budowania na szerokość
 • NIE wynagradzają Cię za tzw. pracę w głębokości
 • NIE DZIAŁAJĄ dla przeciętnych osób zajmujących się tym dodatkowo
 • ZMUSZAJĄ do dużych obrotów osobistych (czytaj: do bycia masowym sprzedawcą produktu).

Szukaj planu, który:

 • pozwala stworzyć efektywny biznes oparty na 2, 3 „nogach”;
 • daje swobodę w umieszczaniu ludzi w dowolnym miejscu i tym samym dowolnego wspierania partnerów;
 • wynagradza Cię jednakowo bez względu na której generacji jesteś aktywny;
 • oparty jest na modelu „konsumenckim”, w którym nie ma obowiązku sprzedawania.

Timing

Czyli czynnik czasu. Mamy takie powiedzenie, że „ostatnich gryzą psy”.
Potrzebujesz firmy i biznesu, który wyszedł już z fazy niemowlęcej, sprawdził się na rynku, wszystko już działa jak nalezy, ale jeszcze nie wszedł lub dopiero wchodzi w fazę swojego największego wzrostu.
Milionerzy zaistnieli w tym biznesie głównie z powodu znalezienia się we właściwym biznesie we właściwym czasie. Jak ocenić czynnik czasu?

 • Stracisz mnóstwo czasu, pieniędzy i energii, jeśli wejdziesz w coś za wcześnie, ponieważ większość nowych firm i biznesów nie przyjmuje sie i upada.
 • Stracisz mnóstwo czasu, pieniędzy i energii, jeśli wejdziesz w coś za późno. Jeśli firma i produkt jest powszechnie znaną marką,

Produkt

Potrzebujesz produktu, który ludzie chcą go kupować i który sam chcesz kupować i z którym łatwo się zidentyfikujesz.
Dowiedz się jak produkt jest postrzegany przez konsumentów. Ilu konsumentów ma do tej pory. Czy produkt wpasowuje się w trendy. Przeszukaj internet pod kątem opinii uzytkowników i dowiedz się, czy ludzie chcą i kupują ten produkt / usługę.
Co do identyfikacji z produktem. Ja, dla przykładu, dobrze czuję się jako promotor produktów prozdrowotnych, w branży kosmetycznej czuję się gorzej. Używam papieru toaletowego i daje mi on korzyści,  ale nie czułbym się dobrze opowiadając o nim klientom.

Zarząd

Widzieliśmy nie raz firmy i okazje, które błyskawicznie rozkwitały i… już ich nie ma. Najczęściej jest tak z powodu pazerności i czyjegoś ego.
Prawdziwi liderzy są skupieni na ludziach, nie na pieniądzach. Ludzie to nie liczby. Ludzie mają cele, ambicje i marzenia. Network Marketing nie jest biznesem sprzedaży, to biznes oparty na ludziach. To biznes oparty na edukacji i przywództwie. Warto zatem sprawdzić postawę ludzi zarządzających daną firmą.
Wpisz w wyszukiwarce Google „imię i nazwisko” (w cudzysłowie) osoby zarządzającej daną firmą. Jeśli istnieje coś przeciwko danej osobie, prawdopodobnie ukaże się w to w wynikach wyszukiwania.

System

Potrzebujesz sprawdzonego, przetestowanego i łatwego do powielania systemu prowadzącego do sukcesu. Każdy, kogo zasponsorujesz i kogo oni zasponsorują potrzebuje takiego schematu „krok-po-kroku”, aby szybko wystartować i poradzić sobie z różnymi aspektami biznesu: gorący rynek, zimny rynek, przywództwo.
W niektórych firmach, można znaleźć zespoły, które wypracowały taki system. To są właśnie ludzie, z którymi powinieneś nawiązać współpracę. Nie przyłączaj się do grupy, jeśli nie ma ona takiego systemu do zaoferowania.


Opracowano na podstawie ebooka „Success in 10 Steps”, autor Michael Dlouhy, pobrany ze strony www.MentoringForFree.com

Autor: Dariusz Młynarski

Cześć! Jestem przedsiębiorcą, sprzedaję skuteczne produkty dla zdrowia i urody i pomagam budować biznesy w naszej branży. Dzielę się tym, co działa!

Wpisy powiązane

Kiedy Facebook zablokuje konto reklamowe…

Kiedy Facebook zablokuje konto reklamowe…

A więc masz na Fejsbuniu konto, konto reklamowe i budujesz tam swój mniejszy lub większy biznes. Zrobiłeś wszystko jak trzeba. Fejsbunio buduje Ci grupy docelowe złożone z Twoich klientów i o-mało-co-klientów. Bloga nie masz, bo nie umiesz zrobić, albo Ci się nie...

Prosta metoda na większą skuteczność

Aby w pełni skorzystać z treści tego wpisu, warto najpierw przeczytać poprzedni, o ten. Więc jeśli go jeszcze nie znasz, przeczytaj koniecznie (klik). Już? Zatem wiadomym jest, że podstawą osiągania każdego efektu jest trzymanie się procesu, czyli krok po kroku...

Komentarze

1 Komentarzy

1 komentarz

 1. Elżbieta

  Bardzo mi się przydało, dziękuję.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Produkty w koszyku