Riki Tiki Profit Kliki – czyli ludzie, myślcie, proszę!

Dariusz Młynarski

10 kwietnia 2013

piramida

Czym jest piramida finansowa i jak ją rozpoznać?


Zadziwia mnie to, w jaki sposób ludzie w normalnych warukach inteligentni, po 10 czy 20 lat aktywni w branży tracą zdolność logicznego myślenia pod wpływem grubymi nićmi szytej manipulacji ubranej w profesjonalnie wyglądające opakowanie. Mam oczywiście na myśli malejącą już (na szczęście) falę nowoczesnych piramid finansowych jaka zalewa nasz kraj już blisko dwa lata.
Nieco ponad rok temu usłyszałem iż ktoś w moim mieście zarobił niezłe pieniądze w „rewelacyjnym, internetowym programie inwestycyjnym”. Nie jest zainteresowany żadnym nudnym biznesem „starej szkoły”, gdzie jakieś produkty czy inne badziewie trzeba „wciskać”. Nieee, teraz są inne czasy. TERAZ jest czas na to, by położyć z 1000 USD, wysłać parę maili, zainteresować kilka osób „nowoczesnym inwestowaniem” i liczyć pieniądze. Trzeba jeszcze tylko założyć konto w „procesorze płatności” umiejscowionym na wyspie Zulu Gula i kilka razy w tygodniu przyjąć przelew.
Jeśli mnie to nie interesuje, oznacza to, że jestem ciemniakiem, ponieważ nie potrafię dostrzec prawdziwej szansy. A przecież można być jednym z pierwszych – ale szybko bo „już wszyscy w to wchodzą”. Tu pada nazwisko dwóch czy trzech lokalnych „GURU” marketingu bezpośredniego, którzy JUZ W TYM SĄ.
Co prawda kilka dni później okazuje się, że „guru” tylko przechodził obok hotelu gdzie odbywała się prezentacja „systemu” z zamiarem udania się do pobliskiego pubu, ale ktoś (błędnie) połączył kropki i nieco nagiął fakty.
Nawet przyjrzałem się dwóm czy trzem „programom” tudzież „systemom”. Matematyka nawet się zgadza, a dokonane pobieżne oględziny całości logiki takiego „programu” prowadzą do ciekawych wniosków osobę, która umie połączyć kropki i odróżnić w internecie wyszukiwarkę od przeglądarki.
Przypomniały mi się czasy oddalone mniej więcej 15 lat w tył, gdy przetoczyła się podobna fala rewelacyjnych okazji, po których do dzisiaj niektórzy mielą przekleństwa w ustach spluwając znacząco,  inni zaś znacząco milczą, by przypadkiem ktoś sobie nie przypomniał kto go do tego namówił…
Oczywiście niby ludzie wiedzą, że PIRAMIDA FINANSOWA jest tworem NIELEGALNYM w każdym cywilizowanym kraju (z wyjątkiem ZUS’u, ale to temat na inną opowieść). Kłopot w tym, że niewielu potrafi poznać, czym tak naprawdę dane „coś” jest.
Gdyby ktoś był zainteresowany, pozwólcie, że w prostych, żołnierskich słowach zimnokrwistego ekonomisty wyjaśnię, czym są niektóre z omawianych zjawisk. Niektóre są tak żenująco bezczelnie prymitywnie wredne, że aż mi żal ludzi poddających się tej psychozie. Może komuś po lekturze wróci zdolność myślenia, zaś inny, mniej zorientowany w zagadnieniu przyjmie do wiadomości, że prawdziwy biznes rządzi się nieco innymi prawami.
Dlaczego to robię? Ponieważ sam działam w szeroko pojętej branży marketingu bezpośredniego i jestem żywo zaintereowany, by nie mówiono o tej branży źle. Dlatego uważam, że wszelkie próby wrednego wykorzystania nieświadomych „inwestorów” powinny być nagłaśniane i piętnowane.
Drogi czytelniku, być może masz jakieś pieniądze „zainwestowane” w jakimś programie JustBeenPaid, Profitclicking, BensonUnion, świętej pamięci ZeekRewards lub ostatnio RICI. Jeśli tak, przyjmij do wiadomości prosty fakt.
Nie jest istotne, czy administrator Twojego programu twierdzi, że jego dzieło jest, czy nie jest piramidą finansową. Większość z nich, rzeczywiście FORMALNIE nimi nie jest, ale…
Wymogiem, który musi być spełniony by „biznes” formalnie był legalny, jest istnienie w nim produktu, który jest przedmiotem obrotu. Jeśli więc RICI sprzedaje produkt którym jest karta rabatowa do hoteli, to formalnie piramidą nie jest, formalnie jest legalnym biznesem.
Prawdziwy marketing sieciowy / bezpośredni / relacyjny / społecznościowy polega na BUDOWANIU SPOŁECZNOŚCI KONSUMENTÓW PRODUKTÓW, z których niektórzy decydują się skorzystać z programu współpracy. Zapoczątkowana przez nas grupa ludzi staje się konsumentami produktu lub usługi a my jesteśmy wynagradzani procentem od obrotu finansowego tworzonego przez cały stworzony w ten sposób zespół.
Jeśli jednak…

  • W programie NIE MA produktu lub usługi, który jest KUPOWANY przez członków organizacji (najlepiej regularnie, ponieważ produkt / usługa jest odnawialny), innymi słowy nie ma pieniędzy regularnie wpływających do systemu;
  • PIENIĄDZE ZASILAJĄCE system pochodzą WYŁĄCZNIE lub w przeważającej części z OPŁAT WNOSZONYCH PRZEZ NOWYCH uczestników

… to taki „program” JEST PIRAMIDĄ FINANSOWĄ”, niezależnie od jego formalnego statusu. Niezależnie od tego, co twierdzą na ten temat jej założyciele i promotorzy.

Niebezpieczeństwo istnienia w piramidzie polega na tym, że jej działanie MUSI się prędzej czy później skończyć, a na rynku pozostanie liczna rzesza ludzi, która wpłaciła do niej określone pieniądze, a już nie zdążyła ich wyjąć. Piramida istnieje bowiem tak długo, jak długo masowo przyłączają się nowi uczestnicy a tempo ich przyrostu MUSI rosnąć (ponieważ nie ma regularnego obrotu finansowego z regularnych zakupów dobrego produktu – jedynym źródłem pieniędzy są wpłaty nowych członków organizacji.

W mojej opinii sporo z piramidy mają również legalnie działające firmy marketingu sieciowego, których model biznesowy zakłada WYSOKIE inwestycje WYMAGANE na starcie. Sprzedaje się to pod pojęciem „pakietów biznesowych” obejmujących towar i stertę nikomu niepotrzebnych papierów wycenionych na 2000 zł.

W takich firmach również PRZEWAŻAJĄCYM źródłem pieniędzy są inwestycje nowych członków i charakteryzują się one przeważnie dość krótkim czasem życia… Takich projektów na naszym rynku były już dziesiątki, dość świeżym przykładem była NEXEUROPE wprowadzona do Polski przez niezwykle skutecznych manipulatorów biegłych w uzasadnianiu absurdów w pseudologiczny sposób.

Apeluję do wszystkich masowo przyłączających się do RICI, ProfitClicków i jeszcze paru innych – ludzie, zacznijcie myśleć!

Ten artykuł będzie miał drugą część, gdzie pewne rzeczy będą już nazwane po imieniu…

PS. Jeśli ktoś zechce ze mną polemizować, chętnie podejmę merytoryczną dyskusję.

 
 

0
Produkty w koszyku